Hayalden öte on yıl

Şişli’deki Mongeri Binası’nı sanat mekânına dönüştürerek şehre kazandıran ve burada solo ve karma sergilere imza atan Bozlu Art Project 10 yaşında… “Sanat yapıtına alışılmış kliklerin dışında bakabilmek ve Türkiye’de sanat alanında eksikliği hissedilen bilgi ve belge boşluğuna katkıda bulunmak” mottosuyla yola çıkan Bozlu, 10. yılını, kurulduğu günden bu yana birlikte çalışmalar yaptığı ve ortak bir ideali paylaştığı sanatçıların eserlerinden oluşan karma bir sergi ile kutluyor. Küratörlüğünü Özlem İnay Erten’in üstlendiği, “Düşten Güzel, Hayalden Öte: Bozlu Art Project’in 10 Yılı” adlı karma sergi 17 Şubat’a kadar Mongeri Binası’nda sanatseverleri bekliyor.

Sergide Ercan Akın, Ali Alışır, İlgen Arzık, Server Demirtaş, Sinan Demirtaş, Evren Erol, Murat Germen, Can Göknil, Tülay İçöz, Balkan Naci İslimyeli, Kazım Karakaya, Meliha Sözeri, Gamze Taşdan, Mehmet Uygun ve Semih Zeki’nin yapıtları var. Sergide Bozlu Art Project’in yöneticileri Oğuz Erten ve Özlem İnay Erten’in 10 yıllık süreci özetlediği, galeri arşivine ait fotoğraf ve videoların yer aldığı bir belgesel de yer alacak. Bozlu Art Project’in gerçekleştirdiği sergiler, yayınlar, sanatçı konuşmaları, paneller, çocuk atölyeleri, kurumsal danışmanlıklar ile sorumluluk projeleri gibi sanatsal faaliyetlerin kapsamlı bir şekilde dokümante edildiği,” Düşten Güzel, Hayalden Öte: Bozlu Art Project’in 10 Yılı” isimli kitap ise çok yakında Bozlu Sanat Yayınları’ndan çıkacak.

64 sergi 38 yayın

Bozlu Art Project, 2013 yılında kurulduğu günden bu yana gerçekleştirdiği 64 sergi, 38 sanat yayını ve 15 binin üzerinde kitabın yer aldığı sanat kütüphanesiyle sanat dünyasında ses getiren, kalıcı çalışmalara imza attı. 2013 yılının aralık ayında “Bağlantı” isimli sergi ile sanatseverlere kapılarını açan Bozlu Art Project; Fahrelnissa Zeid, Ferruh Başağa, Nejad Melih Devrim, Mübin Orhon, Adnan Çoker, Mehmet Güleryüz gibi Türkiye’de modern ve çağdaş sanatın öncü isimlerinin yer aldığı sergide, sanatçıların yapıtları ile atölyelerinde kullandıkları palet, fırça, şövale gibi malzemeleri bir arada sergileyerek sanat dünyasında farklı bir söylem geliştirecek çalışmalarından ilkini ortaya koydu. 2018 yılının aralık ayına kadar Nişantaşı ve Şişli olmak üzere iki ayrı mekânda faaliyet gösteren Bozlu Art Project, Nişantaşı’nda sürdürdüğü galeri faaliyetlerini ocak 2019 tarihinden itibaren Şişli’deki tarihi Mongeri Binası’nda devam ettirdi. “İklim Değişimi”, “Kırmızı Çizgi”, “Korku”, “Sosyomanya”, “Mad World”, “Hâlâ Hayattayım”, “Cumhuriyet Kızları” gibi sergilerle sosyal ve güncel olaylardan hareketle, sanat dünyasının nabzını tutan çalışmalar yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x