Eski Binance CEO’sunu Neler Bekliyor? X Hesabı Kısıtlandı!

Savcılar, Binance eski CEO’su Changpeng Zhao’nun ABD ile olan asgari bağları göz önüne alındığında önemli bir kaçma riski taşıdığını söylüyor. Bu yüzden, ceza duruşması öncesinde ülkeyi terk etmemesini istiyorlar. Bu arada CZ’nin X’teki kişisel hesabı, isim değişikliğinin ardından geçici bir kısıtlama yaşadı.

Savcılar, Binance eski CEO’suna ‘yurtdışı çıkış yasağı’ istedi!

ABD savcıları, Birleşik Arap Emirlikleri ve Kanada vatandaşı olan Changpeng Zhao’nun (CZ), önümüzdeki yıl 23 Şubat’ta yapılacak ceza duruşmasından önce BAE’deki evine dönmesine izin verilmemesi gerektiğini söyledi. Gerekçe olarak da kaçma riskini gösterdiler. Mahkeme, Zhao’yu Salı günü, Binance’in etkin bir kara para aklama karşıtı program yürütemesinden suçlu buldu. Savcıların, teminat koşullarının gözden geçirilmesine yönelik talebi de bunun ardından geldi. Savcılar, ABD dışında önemli bir servete sahip olan ve ülkeyle asgari düzeyde bağları bulunan Zhao’nun ciddi bir kaçış riski bulunduğunu ileri sürüyor.

Sulh Yargıcı Brian Tsuchida daha önce Zhao’nun, kefaletle BAE’ye dönmesine izin verileceğine hükmetmişti. Ancak, Yargıç eski Binance CEO’sunun 9 Şubat 2024 tarihine kadar ABD’ye dönmesini şart koşmuştu. Şimdi ise savcılar, Zhao’nun BAE’ye dönmesi halinde kaçma ihtimalini değerlendiriyor. CZ’nin bu ihtimalin olmadığını açık ve ikna edici kanıtlarla ortaya koymadığını iddia ediyorlar. Savcılar, Zhao’nun önemli mal varlığı ve BAE ile güçlü bağlarına dikkat çekiyorlar. Bunun yanı sıra “Hükümetin onu BAE’den iade edememesi, bu mahkemenin 23 Şubat 2024’teki cezasına kadar ABD’de kalması gerektiğine karar vermesini destekliyor” diye ekliyorlar.

CZ’nin X hesabı geçici olarak kısıtlandı

Changpeng Zhao’nun kişisel X hesabında dün geçici kısıtlamalar oldu. Bu gelişme, Zhao’nun zor durumdaki kripto para borsasının karşılaştığı yasal zorluklar nedeniyle görevinden istifa etmesinin hemen ardından geldi. Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere mahkeme CZ’yi ABD’nin kara para aklama ihlallerinden suçlu buldu. Bunun ardından Binance CEO’luk görevinden istifa etmek zorunda kaldı. Zhao, X’teki kişisel hesabının geçici olarak askıya alınmasıyla beklenmedik bir engelle karşılaştı.

Kısıtlama, Zhao’nun platformdaki profil adını değiştirmesinden kısa bir süre sonra gerçekleşti. Borsa ile ilişkili bir sosyal platform olan Binance Square’deki bir gönderide CZ, bir Çin deyişine atıfta bulunarak durumun ironisine dikkat çekerek hayal kırıklıklarını dile getirdi: “Sorun yalnız seyahat etmez.” CZ, askıya alma işleminin isim değişikliğinin tetiklediği otomatik bir yanıt olduğunu öne sürdü. Platformun bot tespit algoritmalarını gerçek botları yakalayamazken yanlışlıkla meşru kullanıcıları hedef aldığı için eleştirdi. Rahatsızlığa rağmen, Zhao neşeli bir üslup kullandı. Ayrıca, takipçilerine Mutlu Şükran Günleri diledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x