ECB: Euro Bölgesi enflasyon hedefine 2025’te yaklaşacak

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) bir anketinde Euro Bölgesi enflasyonunun 2025’te ECB’nin yüzde 2 hedefine yaklaşacağı ancak ekonomik büyümenin zayıf kalarak gelecek yıl boyunca yüzde 1’in altında kalacağı öngörüleri yer aldı.

ECB dün politika faizini yüzde 4,5’te sabit tutarak 25 yıllık tarihindeki en uzun faiz artırım döngüsünü sona erdirdi ve son verilere dayanarak enflasyonun yavaş yavaş yüzde 2’lik hedefe düşmeye başladığını açıkladı.

2024 ENFLASYON HEDEFİ YÜZDE 2,7’YE GERİLEDİ

Banka’nın alacağı politika kararları için önemli bir girdi olan ECB’nin çeyreklik yayımlanan Survey of Professional Forecasters adlı anketi bankanın enflasyon beklentilerini pekiştirirken gelecek iki yıl boyunca enflasyonda nispeten yavaş ancak sürekli bir düşüş öngörüyor.

Anket, gelecek yıl enflasyonun daha önceki tahminlerine paralel olarak yüzde 2,7 olmasını bekliyor. ECB Eylül’de açıkladığı beklentilerde 2024 için enflasyonu yüzde 3,2 olarak öngörmüştü.

Anket, 2025 enflasyon tahminini ise yüzde 2,2’den yüzde 2,1’e revize etti.

Anket sonuçları piyasadaki Euro Bölgesi’nde faiz artırımlarının sonuna gelindi ve ECB’nin 2024 ortalarından itibaren faiz indirimine başlayabileceği beklentilerini artırabilir.

2025 büyüme tahmininin yüzde 1,1’den yüzde 0,9’a indirildiği ankette 2025 büyüme tahmini yüzde 1,5’te sabit bırakıldı. (REUTERS)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x