Avrupa istedi harekete geçti… 50 milyon paylaşım… Elon Musk Hamas’a “çarpı” attı

Hamas’ın 7 Ekim tarihinde İsrail’e başlattığı Aksa Tufanı harekâtıyla tüm dünya gözlerini İsrail’e çevirdi. İsrail’in de Gazze’yi abluka altına almasıyla bölgede gerilim giderek arttı.

7 Ekim tarihinden bu yana bölgede çıkan şiddetli çatışmaların ve ölen insanların görüntüleri Elon Musk’ın satın aldığı ve adını X olarak değiştirdiği “Twitter” üzerinden paylaşılıyor.

X CEO’su Linda Yaccarino, yüzlerce “Hamas bağlantılı hesabı” kaldırdığını ve on binlerce içeriği kaldırmak için adımlar attıklarını söyledi.

Savaşın ilk gününden beri X’te savaşla ilgili 50 milyondan fazla paylaşım yayınlandı. Uzmanlardan gelen açıklamalar ise bunların önemli bir kısmının arkasında sahte olduğu yönündeydi.

Açıklamalarda paylaşımların, İran, Hamas ve İslami Cihad tarafından yönetilen bot ve sahte hesaplar tarafından yapıldığı belirtildi. Hesapların dünya kamuoyunda Hamas’a fayda sağlayacak yalan haberler ve anlatılar yaydığını ifade ediliyor.

AB ELON MUSK’I UYARMIŞTI

Çarşamba günü Avrupa Komiseri Thierry Breton’a hitaben yazılan ve X’te yayınlanan bir mektupta, “AB üye ülkeleri de dahil olmak üzere dünyanın dört bir yanından gelen kolluk kuvveti taleplerine hızlı bir şekilde yanıt vermeye devam ediyoruz” denildi.

Fransa’da İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, France Inter’e yaptığı açıklamada, yasa dışı çevrimiçi içerik ve davranışları bildirmek için kullanılan Pharos platformuna, Cumartesi gününden bu yana İsrail ile Hamas arasındaki çatışmayla bağlantılı olarak terörizmi teşvik eden içerikle ilgili iki binden fazla rapor aldığını bildirdi.

Avrupa İç Pazar Komiseri Thierry Breton da Mark Zuckerberg’e Çarşamba günü Meta META.O’nun platformlarındaki dezenformasyonla mücadele etmek için aldığı önlemleri ayrıntılarıyla anlatması için 24 saat süre verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x