Antalya oda fiyatları artışında başı çekti

İlerleyen günlerde resmileşmesi beklenen rakamlara göre, 2023’te yıllık bazda ortalama günlük oda bedeli İstanbul’da yüzde 5.12 artışla 143.46 ’ya; bu bedel Antalya’da yüzde 19.35 artışla 172.08 Euro’ya yükseldi. Antalya’da oda başına elde edilen gelir ise yıllık yüzde 8 artışla 96.8 Euro’ya çıktı. İstanbul’daki otel dolulukları 2022’de yüzde 74.6 olurken, 2023’te bu oranın yüzde 65.2’ye gerilediği görüldü. Antalya’daki doluluklar ise aynı dönem aralığında yüzde 62.2’den yüzde 56.2’ye düştü

AVRUPA’DA %10 ARTIŞ

Veriler, dünya genelindeki otellerin ortalama günlük fiyatlarının ise, temmuzda 2022’nin aynı ayına kıyasla yüzde 6.3 arttığını ve Avrupa’nın yüzde 13.4 ile en büyük sıçramayı kaydettiğini gösterdi.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Berliği (AKTOB) Başkanı Kaan Kavaloğlu, “Küresel bir pandemiden, Rusya ve Ukrayna arasında gelişen çatışma ve sonucunda Rusya enerjisine alternatif bulma zorunluluğu gibi sıra dışı tarihi gelişmeler, tüm dünyada ekonomik dengeleri değiştirdi. Bu keskin değişimlerin ülke ekonomilerine olan etkisi enflasyon, duraklama sektöre de ulaşım, konaklama gibi pek çok seyahat kalemine artış olarak yansıdı” dedi. “IMF verilerine göre, 2023’te Avrupa’da otel fiyatları ortalama yüzde 10 artış gösterdi. Kasım 2023 verilerine göre ise paket turlar Avrupa’da yüzde 13.6 oranında arttı” diyen Kavaloğlu, “Özellikle konaklama sektöründe yükselen işgücü, enerji maliyetleri Avrupa’da ortalama enflasyon oranının üzerinde seyretmekte. 2024’te genel olarak daha stabil bir seyire girmesini bekliyoruz” diye konuştu.

‘TÜRKİYE HIZLI TOPARLANDI’

Kavaloğlu, “Türkiye ekonomisinde alınan enflasyon önlemleri ile maliyet artışlarının da dengelenmesini bekliyoruz. Bu oranda da tatil fiyatları paralel seyir izleyecektir” değerlendirmesinde bulundu. Kavaloğlu ayrıca, pandemi sonrası turizmi en iyi toparlayan ülkenin Türkiye olduğunu belirterek şu değerlendirmeyi yaptı: “Tüm bu olumsuz gelişmelerin sektöre yansımalarını Türkiye rakip ülkelere göre çok daha dirençli ve güçlü bir şekilde atlatıyor. Türkiye turizmi seyahat sağlığı güven endeksinde ilk sırada yer alıyor. Sağlık risk haritası içinde en düşük risk gösteren ülkeler arasında. Dünyada gelir ve ziyaretçi sayısı bakımından ilk 5 ülke arasına girdi. Özellikle turizm gelirinde kişi başı turizm harcamasının son 5 yılda 800’den 1200 dolara çıkması, Türkiye turizminin hem nitel hem de nicel anlamda iyileştiğini gösteren en önemli gösterge.”

DOLULUKLAR 2019’UN ALTINDA

STR verilerine göre, Avrupa’da otellerin ortalama günlük fiyatlarının temmuz ayında Temmuz 2019’a kıyasla yüzde 47 arttığını ve bu artışın İtalya’da yüzde 51, Birleşik Krallık’ta yüzde 31, İspanya’da yüzde 30 ve Almanya’da yüzde 18 olduğunu gösterdi.Avrupa’da yıldan yıla artışlar daha az olsa da, Birleşik Krallık ve İspanya temmuz ayında yüzde 6 artış bildirirken, Almanya’da yüzde 3 artış kaydedildi. Yetkililer ayrıca, dünya genelinde otel doluluklarının 2019 seviyelerinin yüzde 2-3 altında seyrettiğini açıkladı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x