Ankara’dan Erdem Gül’ün Adalar’a belediye başkanı olması herkese güven getirdi… Fatih Mehmet Maçoğlu’na Kadıköy teklifi

Yerel seçimlerin yaklaşması ile partilerin hangi il ve ilçelerde hangi adaylar ile belediye başkanlığı yarışına gireceği de belli olmaya başladı. Türkiye’nin tek komünist belediye başkanı olan Fatih Mehmet Maçoğlu’nun Tunceli Belediye Başkanlığı’nı bırakacağı ve İstanbul Kadıköy’den adaylık teklifi geldiği öne sürüldü.

Ankara’da başbakanlık ve parlamento muhabirliği yapan, mesleki yaşamını bu ilde sürdüren Erdem Gül’ün, geçtiğimiz yerel seçimlerde CHP’den Adalar Belediye Başkanı olmasının ardından, adayların farklı illere transfer edilmesi furyası başladı. Bu kapsamda Tunceli’de başarı yakalayan “Komunist Başkan” lakaplı Maçoğlu da sosyalist partiler arasında İstanbul’u kazanmak için bir seçenek olarak görülüyor.

Öne çıkan eğilim Türkiye Komunist Partisi’nden Kadıköy adayı olacağı; ancak Maçoğlu’nun adı Türkiye İşçi Partisi(TİP) ile de anılıyor. Öte yandan Kadıköy’ün yanı sıra Bakırköy, Şişli, Üsküdar adaylığı ve İBB Başkanlığı da konuşulan iddialar arasında.

Odatv’nin edindiği bilgilere göre adaylık yerinin netlik kazanmadığı, Sosyalist Meclisler Federasyonu’nda bulunan sosyalist partiler arasında ittifak kararlarına dair tartışmaların sürdüğü ve henüz bir uzlaşıya varılamadığı öğrenildi. İttifakta alınan kararın ardından Maçoğlu’nun nereden aday olacağı netleşecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir