Ramazan pidesi fiyatları 2023 | Ankara, İzmir, İstanbul Ramazan pidesi fiyatı 2023 ne kadar, kaç TL oldu?

Ramazan’a 1 hafta kala “İstanbul’da Ramazan pidesi ne kadar oldu?” sorusu ile ilgili araştırmalar başladı. Peki, İstanbul, Ankara, İzmir Ramazan pidesi fiyatları açıklandı mı? İşte detaylar…

Ramazan pidesi fiyatları 2023 yılı Ramazan ayına sayılı günler kala gündeme geldi. İslam dini için yılın en önemli ayı olan ve 30 gün boyunca oruç tutulan Ramazan ayın bu yıl 23 Mart Perşembe günü tutulacak ilk oruç ile birlikte başlıyor. Ramazan pidesi de iftar ya da sahur sofralarında mutlaka yer alan vazgeçilmez lezzetlerden birisi. Ramazan pidesi fiyatları İstanbul, Ankara, İzmir ve diğer şehirlerde farklılık gösterebiliyor. Peki, Susamlı, yumurtalı pide fiyatı ne kadar, kaç TL?

RAMAZAN PİDESİ FİYATLARI 2023 | İSTANBUL, ANKARA, İZMİR

11 ayın sultanı Ramazan ayı 23 Mart Perşembe günü başlıyor. Ramazan pidesi fiyatları da oruca 1 haftadan az süre kala gündeme geldi. Ankara’da Ramazan pidesi fiyatları belli oldu. Ankara’da geçtiğimiz yıl 250 gramı 5 liradan satılan Ramazan pidesi bu yıl 300 gramı 10 TL olarak satışa sunulacak. İzmir’de de Ramazan pidesinin fiyatı belli oldu. İzmir’de geçen yıl 350 gramı 6 liradan satılan Ramazan pidesi, bu yıl 23 Mart Perşembe gününden itibaren 320 gramı 10 liradan satılacak.

İstanbul’da pide fiyatları ise henüz açıklanmadı. İstanbul’daki fırıncıların kilogram fiyatı için 2023 beklentisi 33.3 lira. Son karar henüz verilmedi ancak 370 gram susamlı pidenin İstanbul’da fiyatının 12.5 lira, 300 gramlık pidenin ise 10 lira olması öngörülüyor.

PİDE FİYATLARI BELLİ OLAN İLLER

Eskişehir Ticaret Odası Meclisi’nde gerçekleştirilen toplantı sonrası ramazan pidesinin fiyatı belli oldu. Fırıncı üyelerin talepleri doğrultusunda mecliste alınan kararla 270 gram pidenin fiyatı 9 lira olarak belirlendi.

Çorum Fırıncılar ve Simitçiler Odası’ndan yapılan açıklamaya göre; geçtiğimiz yıl 5 liradan satılan 300 gram boş pidenin bu yıl 200 gram olarak 5,5 liraya satılacak. Yumurtalı susamlı pide ise bu yıl 200 gram olarak 7,5 liradan satılacak.

‘PİDENİN SADECE YUMURTASI 2 LİRADAN FAZLA’

İşçilik başta olmak üzere enerji, yağ, susam ve çörek otu maliyetlerinin katlandığını söyleyen fırıncı Ahmet Şimşek: “Sadece yumurtayı düşünün. Şu an bir yumurtanın fiyatı 2 liradan fazla. Biz bu ortamda çok fazla kâr etmeden işletmelerimizi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Şu an gramajına göre bir pidenin 10-12 liradan aşağı olmaması gerekiyor. 300 gram pideyi de hem üretmek zor hem de vatandaş için iyi değil. 400 gram Pide daha randımanlı. Onun da fiyatı 13 liradan fazla olabilir. Ayrıca Ramazan pidesi için ek personel çalıştırıyoruz. Tırnakçısı bile ayrı çalışıyor. Normal ekmeğe göre unu, işçiliği çok pahalı.” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir