Onmilyonluk Dava Açıldı: Bu 2 Metaverse Coin Çakıldı!

Popüler metaverse coin projesi Gala Games (GALA), pNetwork’e 28 milyon dolarlık dava açtı. Dava, Kasım 2022’de özel bir anahtar sızıntısı nedeniyle gerçekleştiği iddia edilen milyon dolarlık bir istismardan kaynaklanıyor. Gelişme her iki metaverse coin fiyatına da olumsuz yansıdı.

Gala Games’den pNetwork’e dava, fiyatlar düşüşe geçti!

Kriptokoin.com’dan takip ettiğiniz üzere, Kasım 2022’de, yetkisiz bir cüzdan adresinin GALA’da 2 milyar doların üzerinde token basması ve tokenleri PancakeSwap’te satması, likidite havuzundan 4,5 milyon dolar çekmesi ve GALA’nın token fiyatında önemli bir düşüşe neden olması sonrasında Gala Games saldırıya uğradı. Metaverse coin projesi Gala Games, 20 Mart’ta, bu saldırıyla bağlantılı olarak pNetwork’e dava açtığını duyurdu. Bu haberin ardında pNetwork (PNT) fiyatı %10’a varan bir düşüş gördü.

Bununla birlikte davacı olan metaverse coin projesi Gala Games’in tokeni GALA da gelişmeden olumsuz etkilendi. Basın zamanında token, yaklaşık %6 değer kaybetti.

Davaya konu tarafların iddiaları

Dava, olayın pNetwork’ün ‘ihmal ve haksız müdahalesinin’ sonucu olduğunu iddia ediyor. 7 Kasım 2022’de Blockchain analiz platformu SlowMist, olayın Gala’daki pNetwork’e bağlı üç akıllı sözleşmeden birindeki düz metin özel anahtar sızıntısından kaynaklanmış olabileceğini iddia etti. SlowMist tarafından söylendiği üzere sızan özel anahtar, GitHub’da herkes tarafından görüntülenebilirdi. Bu bağlamda SlowMist, şu açıklamayı yaptı:

Dava, pNetwork’ün bu pGALA köprüsünü dağıtırken yanlışlıkla bir yönetim anahtarını sızdırdığını kabul ettiğini belirtiyor. Bu anahtar daha sonra bir saldırgan tarafından BNB Chain’deki pGALA sözleşmesini ihlal etmek için kullanıldı.

Bir pNetwork temsilcisi, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “pNetwork ekibi olarak, GALA Games Project’in pNetwork’ü dava etmek için yaptığı son duyuruyu duyunca gerçek şaşkınlığımızı ve endişemizi ifade etmek istiyoruz. Şunu açıklığa kavuşturmak isteriz ki, üç ay önce İsviçre makamlarına tüm olayı ayrıntılarıyla anlatan kapsamlı bir rapor sunmuştuk,” dedi.

Temsilci, raporun tüm görüşmeleri ve ilgili belgeleri içerdiğini söyledi ve Gala Games ekibinin ‘beyaz şapka müdahalesi olarak adlandırılan müdahaleyi planlama, destekleme ve iletmedeki rolleri’ nedeniyle mesajları sildiğini iddia etti. pNetwork, “Bu konuda yetkililerle tamamen şeffaf ve iş birliği içinde olduk ve gerçeğin gün ışığına çıkacağına yürekten inanıyoruz,” dedi. Olaydan kısa bir süre sonra pNetwork, istismar sırasındaki etkinliğinin ‘beyaz şapka hareketi’ olduğunu iddia etti. Açıklama, kripto para borsası Huobi Global tarafından sorgulandı.

Metaverse coin projeleri arasındaki davanın tarihçesi

Gala Games, iddia edilen ihlalin 25 milyon doların üzerinde zarara yol açtığını iddia ediyor ve pNetwork’ten ‘ihlal nedeniyle cepten yapılan masraflar, yaralanmalar için ek tazminat, cezai tazminat ve diğer yardımlar’ için 27,7 milyon dolar talep ediyor. Davanın başarılı olması durumunda Gala, herhangi bir zararın, yasal masraflar düşüldükten sonra GALAy’a çevrileceğini ve yakılacağını belirtti. Gala ayrıca, “pNetwork’ün eylemlerinin diğer birçok üçüncü tarafa verdiği zararın da farkındayız ve bu diğer zarar görmüş tarafları hukuk ekibiyle iletişime geçmeye davet ediyoruz,” açıklamasını yaptı.

5 Kasım 2022 tarihli bir ölüm sonrası analizde pNetwork, “GALA tokeni için pNetwork destekli köprünün yanlış yapılandırılması geliştirici ekip tarafından fark edildi ve yanlış yapılandırma nedeniyle pGALA akıllı sözleşmesinin sahipliği gizlice devralındı,” dedi. Ayrıca, “Token akıllı sözleşmesi üzerindeki mülkiyet kaybı, saldırganın yeni tokenler basma ve istediği zaman pGALA’yı değiştirme olasılığını ortaya çıkarıyor,” açıklamasını yaptı.

Bu arada, iddiaların hiçbiri mahkemede kanıtlanmadı. pNetwork, “İsviçre makamlarıyla yakın çalışmaya devam edeceğini ve bu sorunu ilgili tüm tarafların çıkarlarına en uygun şekilde çözmek için gerektiğinde daha fazla bilgi sağlayacağını” belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir