Karadağ, Ulusal Dijital Para Birimi İçin Ripple ile Anlaştı

Karadağ Merkez Bankası (CBCG), ülkenin ulusal dijital para birimini piyasaya sürmek için Ripple ile ortaklık sağladı. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Karadağ Merkez Bankası Başkanı Radoje Zugic: “Güncel ulusal bankacılık trendlerini takip etmeye kararlı bir merkez bankası olarak CBGC, etkin bir finansal sistemin sürdürülmesini aktif bir şekilde sağlamaktadır” ifadelerini kullandı.

Proje, Birçok Test Aşamasından Geçecek

Karadağ Merkez Bankası, dijital para birimini piyasaya sürmek üzere bir strateji ve pilot program geliştirmek amacıyla Ripple ile anlaşmaya vardı.

Karadağ Merkez Bankası ve Ripple iş birliği ile geliştirilecek olan proje, dijital para biriminin pratik uygulamasının belirlenmesi ve kontrollü koşullar altında dolaşımını simüle etmek için çeşitli aşamalardan geçecek. 

Konu ile ilgili yorum yapan bir başka isim de Ripple’ın merkez bankası katılımları ve CBDC’lerden sorumlu Başkan Yardımcısı James Wallis oldu. Wallis yaptığı açıklamada: “Karadağ Merkez Bankası, finansal altyapısına bir sonraki dijital dönüşüm seviyesini getiriyor ve finansal katılım da dahil olmak üzere dünyanın en büyük finansal zorluklarından bazılarını ele alıyor” ifadelerine yer verdi.

Wallis, konuşmasının devamında ise CBCG’nin ilk dijital para birimini piyasaya sürmek için Ripple ile ortaklık sağlamasından memnuniyet duyduklarını da sözleri arasına ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir