İskandinav Mitolojisinin Tarihini Değiştirecek Gelişme!

İskandinav mitolojisinin en önemli tanrıları arasında yer alan Odin ile ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. Danimarka’ya bağlı Jutland isimli bölgede çalışma yapan arkeologlar, burada altın bir disk buldular. Uzmanlara göre 1500 yıl kadar önce, yani 5. yüzyılda yapılan disk, Thor ve Balder’in babası olarak bilinen Odin’e referans veriyordu.

Altın diskin önemli olmasına yol açan bir husus var. Öyle ki Odin hakkında daha önce elde edilen bulgulardan hiçbiri bu kadar eski değildi. Yani 5. yüzyıldan kalma disk, aslında İskandinav mitolojisinin tarihini değiştirmişti. Daha önce yapılan araştırmalarda elde edilen bulgular, Odin ile ilgili referansların 650’li yıllardan sonrasına ait olduğunu gözler önüne seriyordu. Böylelikle İskandinav mitolojisinin en önemli unsurları arasında yer alan Odin’in tarihi, 150 yıl kadar önceye ulaşmış oldu.

İşte İskandinav mitolojisinde tarihi değiştiren o altın disk!

Bilim insanları, yukarıda gördüğünüz altın diski çözebilmek adına hummalı bir çalışma yürüttüler. Hatta konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Danimarka Ulusal Müzesi’nden Lisbeth Imer, “Tüm yıllar boyunca yorumlamak zorunda kaldığım en zor yazıydı.” ifadeleri kullandı. Peki uğruna bu kadar uğraşılan diskin üzerinde ne mi yazıyordu? “O Odin’in adamıdır”

Altın disk üzerindeki yazının deşifre edilmesi, bilim insanları için ayrı bir önem arz ediyor. Disk ile ilgili konuşan Antik Dil Uzmanı Krister Vasshus, geçmişte elde edilen runik yazıtların daha anlaşılabilir olduğunu, disk üzerindeki yazıda ise uzun bir metin ve yepyeni kelimeler tespit edildiğini ifade ediyor. Vasshus’a göre bu küçük diskten elde edilen bulgular, bugüne dek deşifre edilememiş yazıtlar için de yol gösterici olabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir